BDL 23120CA-23128CA W33 Self-Aligning Roller Bearings High Load Capacity & Durability
Specifications
| Bore Diameter | 60-140 mm |
| Outer Diameter | 105-230 mm |
| Thickness | 37-64 mm |
| Type | Self-Aligning Roller Bearing |
| Model Range | 23120CA-23128CA |
| Feature | W33 Seal, High Load Capacity |
Overview
Contact us immediately
- Size Guide
Size Guide
and may vary a half inch in either direction.
- Delivery & Return
Delivery
Store delivery FREE
1-3 working days
On all your orders for home or collection point delivery
Returns
Return
Returns in store FREE
- Ask a Question
Basic Info.
WHY KOYOSKF BEARINGS
KOYOSKF Bearing Manufacturer Show
FAQ
Frequently Asked Questions
WHAT OUR CLIENTS SAY
James Cooper
Lisa Morgan
Mike Wilson
Emma Clark
John Smith
Anna White
- Steel Guide Rail
- Thrust Taper Roller Bearing
- Deep Groove Ball Bearing
- Linear Bearing
- Pillow Block Bearing
- Alloy Guide Rail
- Cylindrical Roller Bearing
- Machine Tools Accessories
- Angular Contact Ball Bearing
- Thrust Needle Roller Bearing
- Thrust Ball Bearing
- Thrust Self-aligning Roller Bearing
- Auto Bearing
- Auto Air Conditioning Compressor
- Self-Aligning Ball Bearing
- Spherical Plain Bearing
- Spherical Roller Bearing
- Plain Bearing
- Taper Roller Bearing
- Bearing Block
- Needle Bearing
- Bearing Accessories
Related Products
Specifications
| Inner Diameter | 140 mm |
| Outer Diameter | 210 mm |
| Thickness | 53 mm |
Description
| Inside Diameter | 120 mm |
| Outside Diameter | 215 mm |
| Thickness | 58 mm |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Capacity | 430 kN |
Introduction
| Bore Diameter | 105 mm |
| Outer Diameter | 230 mm |
| Width | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 765 kN |
| Static Load Rating | 1120 kN |
| Speed (Grease) | 1900 rpm |
Introduction
| Bore Diameter | 150 mm |
| Outer Diameter | 230 mm |
| Width | 64 mm |
| Type | Spherical Roller Bearing |
| Brand | NACHI NSK |
Description
Product Parameters
| Bore Diameter | 200 mm |
| Outer Diameter | 340 mm |
| Width | 114 mm |
| Dynamic Load Capacity | 1,320 kN |
| Static Load Capacity | 1,860 kN |
| Bore Diameter | 140 mm |
| Outer Diameter | 250 mm |
| Width | 80 mm |